Powitanie

Witaj! Nie wiem jak tu trafiles/trafiles, ale mam nadzieje ze znajdziesz tu cos przydatnego. Na blogu mam zamiar umieszczac swoje doswiadczenia z nauka jezyka japonskiego, ksiazkami i stronami z ktorych sie ucze. Czasami zamieszcze tutaj jakies inne rzeczy, typu przemyslenia czy ciekawostki. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę pytać. Uwaga: Najstarsze posty znajdują się najniżej.

24.9.07

JapanesePod101.com

Tym razem przychodzi pora na stronę, o której dowiedziałem się przypadkiem. Ponoć pojawią się od razu po wpisaniu "japanese" w google, ale już dawno tego nie robiłem :) JapanesePod101.com jest wyjątkowa, bo lekcje japońskiego są udostępniane jako... pliki mp3! Każda lekcja trwa około kilkunastu minut, a nowe nagrania są do ściągnięcia za darmo kilka razy w tygodniu. Zresztą, nawet gdyby nie wychodziły tak często nie miałoby to znaczenia, bo w tej
chwili jest do ściągnięcia około 300 plików! Zatem jest czego słuchać :) A czy warto? Na początku ściągnąłem kilka "najpierwsiejszych" lekcji "na próbę". Okazało się, że lekcje są prowadzone przez Amerykanina (tak mi się wydaje;]) Petera i zespół Japończyków. Na początku każdej lekcji mamy krótki dialog po japońsku, potem jego spowolnioną wersję i w końcu tłumaczenie zdanie po zdaniu. Po tym następuje omówienie słownictwa i nowych struktur gramatycznych. Na początku podchodziłem to całej strony nieco sceptycznie, bo miałem w pamięci inne, strasznie nudne "słuchanki" do japońskiego. Tym razem to było to! Nauczyciele z japanesepod101.com to cholernie sympatyczni, weseli ludzie. Po prostu przyjemnie się ich słucha, a głosy nauczycielek z Japonii są przepiękne ^__^ Co ciekawe, chociaż ogólnie materiał nie różni się bardzo od tego co można znaleźć w książkach, to słownictwo jest często bardziej naturalne, prawdziwe i kolokwialne. Jednym słowem, przydaje się podczas oglądania dram i anime :) Z tego powodu, można nauczyć się wiele nawet z lekcji, które wydają się nudne (ile razy można o tym "hajime mashite" itp :]). To nie wszystko. Osoby, które wybiorą płatną wersję serwisu mają dostęp do bardzo wielu materiałów typu: podsumowanie każdej lekcji w .pdf, wykaz słownictwa, pytania próbne, flashcardsy, testy z JLPT i wiele, wiele innych. Każdy ma możliwość przez 7 dni testować pełną wersję serwisu, ale ja nie dałem rady przeglądnąć nawet niewielkiej części :)
Powiem tylko od siebie, że przez te lekcje czynności takie jak porządki w domu czy koszenie trawy stały się mniej nudne. Wystarczy odpalić lekcje z japanesepod101.com i można łączyć przyjemne z pożytecznym ;] Polecam także na bezsenne noce :)
Link: japanesepod101.com - Nie przejmujcie się stroną główną, wystarczy się zarejestrować i zobaczycie, że strona ma bardzo ładny layout.

8 komentarzy:

Kinga pisze...

Witaj! Jestem zarejestrowana na japonce gdzieś od sierpnia i tam też znalazłam linka do Twojego bloga. Bardzo fajnie, że napisałeś o japanesepod.com :) Zarejestrowałam się i pościągałam co nieco :)Dzięki! Dzięki Dzięki! ^^ Super stronka! Jestem w trakcie nauki, a te lekcje są świetne!

アヤさん pisze...

おはよう^^

Aleksandra pisze...

witam :) mam pytanie.. czy można łączyć ze sobą japońskie znaki? konkretnie chodzi mi o to czy można 'napisać' symbol gwiazd a pod nim symbol dobra? :) chciałabym mieć taki tatuaż a nie chce żeby on oznaczał np. sajgonki ;-)

wjzz pisze...

アヤさんへ: ようこそ!

aleksandra: Sporo zależy od tego, co znaczy "łączyć". Jeżeli masz na myśli pomniejszanie znaków tak, żeby wyglądały jak jeden, to trzeba uważać - np. jak w ten sposób połączy się "kobietę" z "dachem" to wychodzi przymiotnik "tani" :-) Z drugiej strony, jeśli chodzi tylko o napisanie znaków obok siebie, to wydaje mi się, że jest to w miarę bezpieczne i nie powinno wyjść coś dziwnego. Pokażę na przykładach o jaką różnicę mi chodzi. Rozważmy znaki na "kobietę" [女] i "dziecko" [子]. "Połączenie" w sensie pierwszym daje "kochać/lubić" [好], a w drugim "dziewczynka/młoda kobieta" [女子]. Ps. Wiem, że chodziło Ci umieszczenie jeden znak pod drugim, ale jeśli zachowa się rozmiar znaków to jest równoważne napisaniu tych znaków obok siebie [w dużym skrócie].

Kalendarze książkowe pisze...

Zastanawiam się, czy czy można byłoby polemizować na ten temat

Obrazy na płótnie pisze...

Masz dobre zdanie na różne tematy.

Korekta tekstu angielskiego pisze...

Kiedy następny wpis?

Porady prawne Łódź pisze...

Wszedłem na tę witrynę przez Google, nie powiem rewelacyjna :)