Powitanie

Witaj! Nie wiem jak tu trafiles/trafiles, ale mam nadzieje ze znajdziesz tu cos przydatnego. Na blogu mam zamiar umieszczac swoje doswiadczenia z nauka jezyka japonskiego, ksiazkami i stronami z ktorych sie ucze. Czasami zamieszcze tutaj jakies inne rzeczy, typu przemyslenia czy ciekawostki. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę pytać. Uwaga: Najstarsze posty znajdują się najniżej.

24.11.06

Hiragana

Tym razem omówię dlaczego warto już na samym początku nauczyć się hiragany.
Osoby, które uczyły się już języka mogą wiedzieć, że można zapisywać zdania po japońsku używając alfabetu łacińskiego. Jest to niewątpliwie wygodna metoda, chociażby do komunikacji w internecie - nie trzeba instalować żadnych dodatkowych czcionek itp. Jednak należy sobie zdawać sprawę, że nie można się nauczyć czytać po japońsku bez praktyki. Im szybciej tym lepiej. Hiragana składa się z 46 znaków podstawowych. Nieznacznie modyfikując niektóre z nich (poprzez dopisanie dwóch kreseczek lub kółka w prawym górnym rogu) można zmienić dźwięki, które im odpowiadają. Moim zdaniem, najlepiej nauczyć się ich po prostu przez ich wielokrotne pisanie. Należy tutaj podkreślić, że kolejność i kierunek pisania kresek są istotne. Na stronach, które zaraz zacznę omawiać, znajdziecie między innymi dokładne animacje, które pokażą jak należy pisać znaki hiragany. Uwierzcie mi, że jeżeli nauczycie się hiragany naprawdę porządnie, będzie to ciągle procentować.
Gdy już trochę opanujecie hiraganę to jako dobry trening polecam zakupienie lub pożyczenie (ew. poszukanie w internecie) jakiegoś komiksu po japońsku. Znając hiraganę można przeczytać każdą mangę (o ile nie będzie to komiks dla starszej młodzieży/ dorosłych - w nich często nie ma furigany - zapisanych hiraganą odczytywań kanji) - niestety, do zrozumienia może być bardzo daleko:) Niemniej, jako trening naprawdę polecam.
A teraz pora na linki. Moim zdaniem, warto sprawdzić wszystkie:

http://members.aol.com/writejapan/hiragana/writutor.htm - Tutaj znajdziecie dokładne animacje, jak rysować znaki hiragany

http://www.thejapanesepage.com/readarticle.php?article_id=2
strona na której znajdziecie dźwięki - niektóre głoski są podobne do polskich, ale zwróćcie uwagę na wymowę głosek 'shi', i 'chi'

http://www.sf.airnet.ne.jp/~ts/japanese/cover.html - ściągnijcie z tej strony plik audio0420.zip i wysłuchajcie wszystkich głosek -> bezposredni link

http://members.aol.com/olivthill2/j.zip - Darmowy program JapAlpha, dzięki któremu można sprawdzić jak dobrze zna sie hiragane (a także katakane i kanji) POLECAM!

http://www.guidetojapanese.org/hiragana.html - wszystko o hiraganie od Tae Kima + ćwiczenia

http://www.realkana.com/ - ładna i przetłumaczona na polski strona do treningu hiragany i katakany, można wybierać których znaków chcemy się uczyć i zmienić ich czcionkę!

http://www.turbo_x.republika.pl - prosty, intuicyjny i ładnie wykonany skrypt do sprawdzenia, czy umiecie rozpoznawać i wskazywać znaki hiragany. Polecam.

Brak komentarzy: